Připojili jsme se k výzvě adresované vládě v oblasti dekarbonizace české ekonomiky

23.08.2024


Připojili jsme se ke společné výzvě oborových asociací na vládu s cílem podpořit schválení klíčových energetických a dekarbonizačních strategií. Patří mezi ně i Národní akční plán čisté mobility, který čeká na schválení vládou, na jehož přípravě se Elektromobilní Platforma podílela.


Za organizaci výzvy děkujeme Martinu Sedlákovi a Svazu moderní energetiky.


❗Vláda ČR by se měla brzy vrátit k projednání strategických dokumentů, které budou formovat směr naší země v oblasti energetiky a klimatu pro příští dekády. Jde o Státní energetickou koncepci (SEK), Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NECP) a Politiku ochrany klimatu (POK), jejichž schválení bylo v červenci odloženo.
Deset významných organizací se nyní ve společné výzvě obrací na premiéra Petra Fialu s apelací na rychlé přijetí těchto dokumentů. Výzvu inicializoval Svaz moderní energetiky, ke kterému se přidaly Aliance pro bezemisní budoucnost, Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, Asociace výrobců minerální izolace, z.s., COGEN Czech - sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, CZ Biom, Elektromobilní Platforma, Solární Asociace, Unie zaměstnavatelských svazů ČR a Změna k lepšímu.


💡 Proč je přijetí těchto strategií klíčové? Přijetí dokumentů, které rozpracovávají konkrétní opatření, pomůže Česku nastavit jasný směr a vytvořit předvídatelné podmínky.


⚠️ Výzva upozorňuje, že:
➤ Česká republika potřebuje dohnat zpoždění v rozvoji OZE i v obnově fondu budov tak, aby dokázala zajistit dostatek energie za konkurenceschopné ceny pro podniky i pro domácnosti.
➤ Rok 2030 je skutečně za rohem a je třeba postupovat aktivně a schvalování základních koncepčních materiálů neprotahovat.
➤ Včasné přijetí klíčových strategií je důležité také pro přípravu konkrétních průmyslových oborů na nastupující dekarbonizaci a udržení kroku se zahraniční konkurencí.
➤ V případě nezachycení trendu bezemisní ekonomiky v podobě nástupu zelených technologií, elektromobility, digitalizace, úspor energie a sektorů s vyšší přidanou hodnotou může dojít k negativním dopadům na tuzemskou bilanci zahraničního obchodu a odlivu kapitálu do zemí, které vytvoří vhodnější podmínky.